مقالات

آشنایی با 8 عطار زن به مناسبت 8 مارس روز جهانی زن

International Womens Day
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله

به مناسبت 8 مارس (روز جهانی زن)
معرفی مشهورترین زنان عطر ساز و شاهکارهایشان

در ادوار تاریخی گذشته صنعت عطرسازی گاها به عنوان یک هنر مردانه شناخته شده بود. برخی از برندهای عطر مشهور جهانی، پیشتر از طریق مردان یک خانواده نسل به نسل منتقل شده است. زنان در این حوزه یا کنار گذاشته شده اند یا در پشت صحنه فعالیت داشته اند. با این وجود این تلاش های زنان در همه حوزه های کاری و حرفه ای، برای ورود به دنیای عطرسازی هم موثر بوده است. به اندازه ای که امروز می توانیم فهرستی از مشهورترین زنان عطر ساز  را معرفی کنیم.

Tapputi-Belatekallim به عنوان اولین زن شیمیدان در تاریخ، راه ورود به این صنعت را برای دیگر زنان هموار کرد. او در قرن سیزدهم پیش از میلاد، برای پادشاه آشوری در عرصه عطرسازی فعالیت می کرد. فرایندهای ساخت عطر و ادکلن توسط Tapputi-Belatekallim در لوحه های کشف شده در نزدیکی بین النهرین مشخص شده است. امروزه کارآفرینان زن در حوزه عطرسازی از مردان پیشی گرفته و تلاش های گذشتگان به نتیجه رسیده است. در حال حاضر ما ساخت و تولید برترین روایح جهانی را مدیون برخی عطرسازان مطرح زن هستیم!

 1. صوفی لابه و شاهکارهای دریایی

  Sophie Labbé دوران کودکی و طفولیت را در شهر دریایی شارنت فرانسه سپری کرده است. رایحه های دوران کودکی همواره در ذهن سوفی تداعی شده و در ساخت آثاز زیبای او در حوزه عطرسازی تاثیرگذار بوده اند. سوفی به عنوان یکی از مشهورترین زنان عطر ساز جهان معرفی می شود و در سال 1992 به  IFF پیوست. از شاهکارهای زیبای سوفی می توان به Estée Lauder Pure White Linen و عطر سیگنورینا الگانزا اشاره کرد که دنیای عطر و ادکلن را تحت تاثیر قرار داده اند.

  لیست عطر های صوفی لابه

  سوفی لبه

 2. کالیس بکر، برنده جایزه J’Adore

  Calice Becker را در زمره اساتید عطرسازی فرانسه قرار می گیرد و در یکی از برجسته ترین مدارس عطرسازی کشور فرانسه تحصیل کرده است. کالیس زیر نظر یکی از اساتید معتبر حوزه عطرسازی تحصیلات آکادمیک خود را پشت سر گذاشته است. او از شاگردان فرانچایز کارون بوده و شاهکارهای هنری خود را مبتنی بر آموزه های کارون وارد دنیای عطرسازی کرده است. از میان آثار هنرمندانه او می توان به استی لودر بیوند پارادایس زنانه و عطر تامی هیلفیگر تامی گرل (1996) اشاره کرد. بینی او یکی از معتبرترین حواس بویایی دنیا است. آثار او مورد پسند بسیاری از اشخاص مطرح دنیای هالیوود و سلبریتی های سرشناس قرار گرفته اند. روایح مشهوری مانند دیلن بلو ورساچه، love و… در قلب کارنامه هنری بکر جای می گیرند.

  لیست عطر های کالیس بکر

  Calice Becker

 3. کریستین ناگل، برنده جایزه بنیاد عطر فرانسه

  یکی از تاثیرگذارترین زنان عطرساز در این حوزه کریستین ناگل نام دارد که فعالیت خود را از کمپانی هرمس آغاز کرد. Christine Nagel در ابتدا به عنوان یک شیمیدان محقق آغاز کرد و رفته رفته پله های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت. پس از این دوره او به ایتالیا رفت تا فرصت های جدیدتری را در یک دنیای جدید پیدا کند. در این دوره همکاری های جذابی با برندهای شاخص Fendi و Versace انجام شد که به پیشرفت بیشتر کریستین انجامید. با مهاجرت به پاریس و آغاز فعالیت های او با نارسیسو رودریگز، او توانست به برترین جوایز بین المللی حوزه عطرسازی دست پیدا کند. او در حال حاضر برنده جایزه بنیاد عطر فرانسه شناخته می شود. از ساخته های او می توان به میس دیور چری، Armani Sì و Guerlain Les Élixirs Charnels اشاره کرد.

  لیست عطر های کریستین ناگل

  Christine Nagel

 4. سوفیا گروسمن، اوج خلاقیت هنری

  شاهکارهای Sophia Grojsman با خلاقیت بی نظیر این عطرساز فرانسوی عجین شده اند و آثار هنرمندانه را در کارنامه او به ثبت رسانده اند. او در سال 2016 جایزه هنری یک عمر دستاورد را از بنیاد عطرسازی دریافت کرد. عطرهای مشهوری مانند سی کی اترنیتی، عطر ایو سن لورن پاریس و محبوب ترین آن ها عطر لانکوم ترزور از زیباترین آثار او محسوب می شوند که شهرت جهانی یافته اند.

  لیست عطر های سوفیا گروسمن

   

  Sophia Grojsman

 5. آن فلیپو، ظرافت در حین پیچیدگی

  Anne Flipo از سال 2004 تا به امروز در این حوزه فعالیت داشته و یکی از بااستعدادترین های دنیای عطرسازی محسوب می شود. روایح دوست داشتنی مانند عطر لیبره اینتنس و جیونچی له اینتردیت از مهمترین آثار بویایی او در این حوزه به شمار می روند. عطرهای آن فلیپو، در حین پیچیدگی با ظرافت قابل توجهی تولید می شوند. او در دوره همکاری با L’Artisan Parfumeur به یکی از پیشگامان حوزه عطر و ادکلن تبدیل شد.

  لیست عطر های آن فلیپو

  Anne Flipo

 6. آن گوتلیب، برنده جایزه Dot and Decadence

  Ann Gottlieb بیشتر از یک دهه برای فرموله کردن عطرهای دوست داشتنی و مشهور فعالیت کرده و در صنعت عطرسازی به عنوان یکی از حرفه ای ترین ها معرفی می شود. شرکت Ann Gottlieb Associates توسط آن کوتلیب راه اندازی شده که افتخارات قابل توجهی برای عطرساز مطرح جهانی به ارمغان آورده است. از ساخته های معروف این عطار چیره دست می توان به عطر سکرت آبسشن زنانه اشاره کرد.

  لیست عطر های آن گوتلیب

  Ann Gottlieb

 7. ناتالی لارسون و ساخت عطرهای نمادین

  سبک هنری Nathalie Lorson در زمینه ساخت عطرهای نمادین است و سال های سال برای فعالیت در این حوزه زمان گذاشته است. این عطرساز مدرن جهانی یکی از معتبرترین بینی های حوزه عطر و ادکلن را دارد. فعالیت او از تحصیل در مدرسه Roure آغاز شد و از همان زمان تا به امروز خلق عطرهای نمادین را با مفهوم وفاداری ادامه داده است. فعالیت او در کنار برترین برندهای جهانی زمینه ساز موفقیت های آینده او شد. او خالق آثار زنانه ای مانند فلورا گوچی و باربری ویکند برای زنان است. او در صنعت فیلم و هالیوود همواره فعال بوده و همکاری های جذابی در این حوزه داشته است. و از محبوبترین آثار اون به عطر بلک اوپیوم می توان اشاره کرد.

  لیست عطر های ناتالی لرسون

 8. Nathalie Lorson

  دانیلا آندرید از قلب آلمان

  Daniela Andrier عطرساز برجسته آلمانی که فعالیت خود را از کمپانی Chanel آغاز کرد. رفته رفته فعالیت او با برندهای شاخص دنیای عطرسازی آغاز شد و آندرید به یکی از ستاره های دنیای عطرسازی مبدل گشت. همکاری های او با کمپانی های گوچی، پرادا، کالوین کلاین و… شهرت آندرید را بیشتر از پیش  کرد. در قلب کارنامه هنری آندرید، عطر تیفانی اند کو می درخشد؛ همچنین شاهکارهایی مانند d’Iris (2007)، Fleur D’Oranger (2009) و Candy (2011) از آثار زیبا و فاخر او به شمار می روند.

  لیست عطر های دانیلا آندرید

  Daniela Andrier

جمع بندی

در این بخش به معرفی چندی از محبوب ترین زنان تاریخ عطرسازی جهان و برخی از شاهکارهای آن ها پرداختیم که نقش تاثیرگذاری در پیشرفت اهداف این حوزه ایفا کرده اند. همه این اسامی، متعلق به دانشمندان حوزه شیمی و فرموله کردن عطرها هستند که آثار فاخری را از خود به جای گذاشته اند. اغلب آن ها جوایز بین المللی مطرحی را به خود اختصاص داده اند که تا سال ها در حوزه عطر و ادکلن جای داشته اند. همکاری برندهای مشهور با زنان عطرساز سبب محبوبیت بیشتر کمپانی های تجاری عطر و ادکلن شده است. با نزدیک شدن به 8 مارس روز جهانی زنان، بد نیست بدانید که حضور پررنگ بانوان در این حوزه توانسته سبب رشد و پیشرفت هر چه بیشتر صنعت عطرسازی جهانی شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها