روش های مناسب برای روانشناسی و شخصیت شناسی از روی عطر ها

باید بپذیریم که عطرها، تاثیر به سزایی در روان و حال و هوای روزانه ما دارند؛ از این رو انتخاب یک عطر مطابق با شرایط روانی هر فرد اهمیت دارد. به همین خاطر در این گزارش به بررسی روانشناسی عطر متناسب با شخصیت افراد مختلف می پردازیم و ویژگی های هر یک از تیپ های شخصیتی موجود را بررسی می کنیم.

باید بپذیریم که عطرها، تاثیر به سزایی در روان و حال و هوای روزانه ما دارند؛ از این رو انتخاب یک عطر مطابق با شرایط روانی هر فرد اهمیت دارد. به همین خاطر در این گزارش به بررسی روانشناسی عطر متناسب با شخصیت افراد مختلف می پردازیم و ویژگی های هر یک از تیپ های شخصیتی موجود را بررسی می کنیم. 

در نظر داشته باشید که در انتخاب صحیح عطر و ادکلن مناسب هر فرد، تنها توجه به سلیقه شخصی، شیک و لوکس بودن عطر، برند سازنده و... موثر واقع نمی شوند؛ بلکه در نظر گرفتن ویژگی های پوستی و شخصیتی افراد و حسی که از استشمام هر رایحه به فرد دست می دهد، بسیار مهم است. هر فرد با شنیدن برخی از روایح احساس آرامش می کند و از استشمام برخی عطرها، مضطرب شده و یا حتی سردرد می گیرد! دانستن این اطلاعات و روانشناسی عطر ها و روایح مختلف برای انتخاب این محصولات بسیار مهم تلقی می شود. 

چرا در انتخاب عطر، روانشناسی افراد را در نظر می گیریم؟

به گفته ماریان بندت، کارشناس مشهور عطر در سطح جهان؛ عطر ها در روانشناسی و سطح ناخودآگاه انسان ها میتوانند بلند تر صحبت کرده و خود را ارائه دهند. پس اگر علاقه دارید به دانستن اینکه عطر شما در موردتان چه میگوید میتوانید با ما در این مقاله همراه باشید.

بر اساس علوم روانشناسی، افراد در یک جامعه با خلقیات و روحیه های متفاوتی زندگی می کنند و هر یک از آن ها سلیقه های بویایی به خصوصی دارند. به علاوه عطرها تنها مجموعه ای از روایح و نت های گیاهی، میوه ای و گل دار نیستند؛ هر یک از آن ها حس و حالی خاص در فضای اطراف خود می پراکنند و حال و هوای درونی افراد را تعیین می کنند. برای این که در این زمینه اطلاعات خود را تکمیل کنید، در ادامه شما را با ساختار هر عطر بیشتر آشنا می کنیم. 

ساختار تشکیل دهنده انواع عطر و ادکلن در روانشناسی

روانشناسی عطر برای هر فرد، از سه بخش اساسی تشکیل می شود؛ قسمت اولیه، قسمت میانی و نت های قسمت پایه. این بخش ها با هم ارتباط برقرار می کنند و حس و حال نهایی عطر مورد نظر شما را تشکیل می دهند. هر یک از بخش های عطر مورد نظر شما، ویژگی های شخصیتی خاصی را در خود جای می دهند. مثلا قسمت اولیه عطرها، اغلب از نت های قدرتمندی تشکیل می شوند که با مقادیری اتانول ترکیب شده و مدت زمان ماندگاری آن ها کمتر است. 

روانشناسی عطر و ادکلن

همچنین بخش میانی هر عطر تاثیر شدید اتانول مورد استفاده در این مواد را کاهش می دهند، در نتیجه وقتی روایح عطر شما به بخش میانی می رسند، رایحه ای لطیف تر در فضا پراکنده می شود. در این بخش اغلب از نت های گلدار استفاده می کنند. 

در قسمت پایانی هر عطر نیز از روایح پایدارتری استفاده می کنند که مدت زمان ماندگاری هر یک از آن ها بیشتر از نیم ساعت است و تاثیر آن ها پس از حمام کردن از روی بدن پاک می شود. هر یک از این بخش ها، در عطر و ادکلن ها، حال و هوای به خصوصی به وجود می آورند و مجموعه آن ها ساختار اساسی یک عطر را تشکیل می دهد. در ادامه به نحوه  انتخاب عطر بر اساس روانشناسی افراد بیشتر اشاره می کنیم:

روانشناسی عطر زدن و بوی شیرین شکلات

عطر متناسب با شخصیت های لطیف و ساده، اغلب با روایح شیرینی ساخته می شود که با شخصیت شاد و شوخ و بشاش این افراد سازگاری دارد. این افراد رویا پرداز بوده و با محیط اطراف خود بهتر ارتباط برقرار می کنند. این روایح برای افراد خونگرم بسیار مناسب هستند و حس و حال آن ها را به اعتدال می رسانند. عطرهای شیرین تنها برای خانم ها ساخته نمی شوند و برخی از آن ها برای آقایان و استفاده های یونیسکس نیز طراحی شده اند.  

برخی از انواع عطر متناسب با افرادی که از لحاظ روانشناسی خونگرم، شامل روایح برند شنل هستند. در این میان عطر Allure Pour Homme  نیز یکی از محبوب ترین شرکت پخش عطر های شیرین است که برای این تیپ های روانی ساخته می شود. 

روانشناسی بوی عطر خنک

عطر و ادکلن مناسب افرادی که از لحاظ روانی جاه طلب، اغلب طبع سردی دارد و با خنکای خود روحیه آن ها را تلطیف می کند. این روایح مخصوص کسانی ساخته می شوند که از لحاظ روانشناسی غرور مثبتی داشته و خود را در جایگاه برتری نسبت به دیگران می بینند. این افراد روحیه مدیریتی قوی داشته و در سازماندهی کارها بسیار مطلوب تر عمل می کنند. تیپ شخصیتی عطرهای خنک، اغلب به دنبال راه حل های مختلفی برای حل مسائل خود می گردند. 

در دنیای عطر و ادکلن،  انتخاب عطر بر اساس روانشناسی افراد جاه طلب بسیار ساده است! چرا که برندهای مطرح جهانی مانند ورساچه انواع روایح خنک مانند Eros EDT را ارائه می کند. برای روانشناسی عطر ها متناسب با شخصیت های جاه طلب و مغرور، Omnia Crystalline EDT نیز انتخابی مناسب است. رایحه زیبای آن برای خانم های این تیپ شخصیتی بسیار مناسب بوده و در بسته بندی زیبایی نیز طراحی شده است. 

روانشناسی عطر تلخ

اگر به دنبال استفاده از رایحه های تلخ هستید و تلخی عطر و ادکلن ها را بیشتر می پسندید، بدون شک تیپ شخصیتی شما در میان افراد قوی، با عزمی راسخ و روحیه ای قدرتمند دسته بندی می شود که در برابر مشکلات تسلیم نشده و سر تعظیم فرود نمی آورند. روانشناسی عطر متناسب با تیپ شخصیتی افرادی که مقاوم و مصمم هستند، اغلب تلخ می باشد. کسانی که این تیپ عطر و ادکلن را می پسندند، چندان معاشرتی نبوده و بیشتر زمان خود را در خلوت سپری می کنند. شخصیت های ورزشی بخش مهمی از دوست داران این سبک روایح هستند. 

تست روانشناسی عطر مورد علاقه

در این زمینه برند جورجیو آرمانی فعالیتی گسترده دارد و انواع روایح تلخ را با بسته بندی های تیره رنگ ارائه می دهد. از میان محصولات این برند می توان به Attitude Extreme EDT و یا Code EDT  اشاره کرد که با ترکیب هنرمندانه ای از عطر قهوه و اسطوخودوس ساخته شده و تلخی مطلوبی در روایح این عطرها به وجود آورده اند. برای خانم ها نیز  Wonderoud EDP یک انتخاب مناسب تلخ متشکل از رایحه دود و عود محسوب می شود. 

شخصیت شناسی و روان درمانی با عطرهای ملایم

روانشناسی افراد مرموز و اسرار آمیز نیز به برخی از عطر و ادکلن ها با روایح شیرین و ملایم متمایل است. عطر و ادکلن مناسب شخصیت های مرموز، اغلب رایحه ای ضعیف و ملایم داشته و طعم عطر آن ها شیرین است. این دسته از افراد اغلب میان دوستان خود محبوبیت زیادی داشته و قابل اعتماد هستند. زود جوش بودن و عصبی شدن در میان ویژگی های خلقی آن ها دسته بندی می شود. اما مسائل را خیلی زود فراموش می کنند! 

در این حوزه می توان به برند کلوین کلاین اشاره کرد که ارائه دهنده ملایم ترین روایح مردانه و زنانه است. در میان آن ها Obsession  یک انتخاب فوق العاده به شمار می رود. Deep Euphoria و  La vie Est Belle نیز از روایح فوق العاده مورد استفاده این تیپ های شخصیتی به شمار می روند که بسیاری از خانم ها و آقایان مرموز را تحت تاثیر قرار داده اند. 

جمع بندی

انتخاب عطر بر اساس روانشناسی افراد به حفظ روحیه آن ها در طول روز کمک بزرگی می کند؛ هر عطر عمده ارزان می تواند، حال و هوای کسل، افسرده و بی حوصله شما را دگرگون کند و روحیه ای شاداب و بشاش برای شما به وجود بیاورد. این تاثیر فوق العاده در رابطه با عطرهایی است که با روحیه شما عجین شده و متناسب با خلق شما انتخاب شوند. از این رو باید به این سبک و تصویر شخصیتی خود برای انتخاب این محصولات دقت داشته باشید. در پایان برای انتخاب هر یک از این روایح به هماهنگی رایحه مورد نظر و زمان و مکان استفاده آن نیز توجه لازم را داشته باشید و به این ترتیب بهترین انتخاب را در میان این محصولات به عمل آورید. 

در این گزارش در خصوص روانشناسی انواع عطر و ادکلن و ویژگی های شخصیتی هر یک از آن ها بحث کردیم، با در نظر گرفتن این نکات انتخاب شما در این عرصه ساده تر خواهد بود.